CDSOT23-T12C
DigiKey Part Number
CDSOT23-T12CTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-T12CCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-T12CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T12C
Description
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.9V Clamp 21.61A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDSOT23-T12C Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.61A