AV14K0805121NIR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
24 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
AV14K0805121NIR1
DigiKey Part Number
118-AV14K0805121NIR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV14K0805121NIR1
Description
VARISTOR 24V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
26.4 V
Manufacturer
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
440 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
24 V