AV14K0805121NIR1HT
DigiKey Part Number
118-AV14K0805121NIR1HTTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-AV14K0805121NIR1HTCT-ND - Cut Tape (CT)
118-AV14K0805121NIR1HTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV14K0805121NIR1HT
Description
VARISTOR 24V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
26.4 V
Current - Surge
120 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
440 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Varistor Voltage (Min)
21.6 V
Varistor Voltage (Typ)
24 V