SWM6-12-EH-P5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 519
Datasheet
In Stock: 96
In Stock: 308
In Stock: 51
In Stock: 0
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
CUI External Medical Power Supplies | Digi-Key Daily
SWM6-12-EH-P5
DigiKey Part Number
179-SWM6-12-EH-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWM6-12-EH-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
CEE 7/16
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.17" L x 0.98" W x 1.44" H (55.0mm x 25.0mm x 36.7mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, TUV, UL
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 55024; 55032 Class B; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Power (Watts)
6 W