SMI18-12-K-P5
DigiKey Part Number
179-SMI18-12-K-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI18-12-K-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 19W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 19 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI18-12-K-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
1.6A
Weight
0.375 lb (170.1 g)
Power (Watts)
19 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)