ICM24-120
DigiKey Part Number
2103-ICM24-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM24-120
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.84" L x 1.70" W x 1.20" H (72.1mm x 43.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
24 W