PSK-S15C-24-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-S15C-24-T
DigiKey Part Number
179-PSK-S15C-24-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S15C-24-T
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSK-S15C-24-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
81%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.27" H (76.0mm x 31.5mm x 32.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Current - Output 1
625 mA