PSK-15B-S24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-15B-S24
DigiKey Part Number
179-PSK-15B-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-15B-S24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-15B-S24 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84.5%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.44" L x 1.77" W x 0.91" H (62.0mm x 45.0mm x 23.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
625mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W