PSK-10D-12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 25
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 830mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-10D-12
DigiKey Part Number
179-PSK-10D-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-10D-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSK-10D-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Tray
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
1.57" L x 1.00" W x 0.83" H (40.0mm x 25.4mm x 21.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W