VOF-S12B-12
VOF-S12B-12
VOF-S12B-12
DigiKey Part Number
179-VOF-S12B-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-S12B-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 1A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-S12B-12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
1.50" L x 1.00" W x 0.85" H (38.1mm x 25.4mm x 21.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
12 W