PSK-10B-S5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-10B-S5
DigiKey Part Number
179-PSK-10B-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-10B-S5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-10B-S5 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
79%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.81" H (50.8mm x 25.4mm x 20.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±3%
Power (Watts)
10 W