P78A05-0500
DigiKey Part Number
179-P78A05-0500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P78A05-0500
Description
DC DC CONVERTER 5V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 500mA 7V - 28V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P78A05-0500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
7V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
28V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)