P7805B-500
DigiKey Part Number
179-P7805B-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P7805B-500
Description
DC-DC NON-ISOLATED, 0.5 A, 6.5~3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 500mA 6.5V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P7805B-500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
2.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
95.5%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
6.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V