HD5-12/OVP-AG
DigiKey Part Number
179-2336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD5-12/OVP-AG
Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 5V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
45%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
9.00" L x 4.87" W x 3.28" H (228.6mm x 123.7mm x 83.3mm)
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output 1
12 A