HD5-12-OV-A+G
DigiKey Part Number
271-2262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD5-12-OV-A+G
Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear AC DC Converters 1 Output 5V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
45%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Type
Linear
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.00" L x 4.88" W x 2.75" H (228.6mm x 124.0mm x 69.9mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output 1
12 A