H3AAS-1006G
DigiKey Part Number
H3AAS-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3AAS-1006G
Description
IDC CBL - HHSC10S/AE10G/HHSC10S
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Tin
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)