AWP-10-8240-T
AWP-10-8240-T
AWP 10-8240-T
DigiKey Part Number
HHSC10H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 10-8240-T
Description
CONN SOCKET 10POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Color
Gray
Pitch
0.100" (2.54mm)