H3AAH-1006M
DigiKey Part Number
H3AAH-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H3AAH-1006M
Description
IDC CBL - HHSC10H/AE10M/HHSC10H
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)