A-DSF 25LPIII/FP
A-DSF 25LPIII/FP
A-DSF 25 LPIII/FP
DigiKey Part Number
123-A-DSF25LPIII/FP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-DSF 25 LPIII/FP
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-DSF 25 LPIII/FP Models
Category
Termination
IDC, Ribbon Cable
Mfr
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Features
Feed Through, Strain Relief
Connector Style
Voltage Rating
250V
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Wire Gauge
26-28 AWG
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C