ACJM-NV35-2
DigiKey Part Number
889-ACJM-NV35-2-ND
Manufacturer Product Number
ACJM-NV35-2
Description
3.5MM MONO NO THREAD VERT PCB SC
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Press-Fit, Solder
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage - Rated
34V
Current Rating (Amps)
10 A
Signal Lines
Mono
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 2 Contacts
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)