ACJM-MV35-2S
DigiKey Part Number
889-ACJM-MV35-2S-ND
Manufacturer Product Number
ACJM-MV35-2S
Description
3.5MM MONO VERTICAL METAL NUT SC
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Press-Fit, Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACJM-MV35-2S Models
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Series
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage - Rated
34V
Current Rating (Amps)
10 A
Signal Lines
Mono
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 3 Contacts
Contact Material
Brass
Internal Switch(s)
Single Switch
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)