MSAS-10PFFP-SF8001
DigiKey Part Number
MSAS-10PFFP-SF8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAS-10PFFP-SF8001
Description
M12 PANEL PCB SHIELD CONN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSAS-10PFFP-SF8001 Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Features
Ground
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
M12-10
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C