F221L1/16 BK001
DigiKey Part Number
A200B-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F221L1/16 BK001
Description
HEAT SHRINK LSZH 2:1 100'
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 100.0' (30.5m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Low Smoke
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
300 Months
Length
100.0' (30.5m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)