F221L1/16 BK001
DigiKey Part Number
216-F221L1/16BK001-ND
216-F221L1/16BK001-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F221L1/16 BK001
Description
HEATSHRINK 1/16" BLACK 1=1FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 1000.0' (304.8m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Low Smoke
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
300 Months
Length
1000.0' (304.8m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)