Image for ACS71240KEXBLT-020B5 is not available
ACS71240KEXBLT-020B5
DigiKey Part Number
620-ACS71240KEXBLT-020B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-020B5
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A 12-QFN
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 12-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-020B5 Models
Category
Accuracy
±6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Part Status
Not For New Designs
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
100mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
12-QFN (3x3)
Linearity
±1%