Image for ACS71240KEXBLT-020B5-150L is not available
ACS71240KEXBLT-020B5-150L
DigiKey Part Number
620-ACS71240KEXBLT-020B5-150L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS71240KEXBLT-020B5-150L
Description
CURRENT SENSOR HE 20A 12-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±20A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 12-PowerWFQFN
EDA/CAD Models
ACS71240KEXBLT-020B5-150L Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±1.7%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
12mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Output
Analog Voltage
Mounting Type
Sensitivity
100mV/A
Package / Case
12-PowerWFQFN
Frequency
DC ~ 120kHz