ADP-.051/.138/.374-SR
DigiKey Part Number
2057-ADP-.051/.138/.374-SR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-.051/.138/.374-SR
Description
1.35MM DC POWER PLUG
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Plug 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138") Free Hanging (In-Line)
Category
Termination
Solder Eyelet(s)
Manufacturer
Adam Tech
Shielding
Unshielded
Series
Features
Strain Relief
Packaging
Bulk
Insulation Color
Blue
Part Status
Obsolete
Mating Length/Depth
0.374" (9.50mm)
Connector Type
Plug
Contact Material - Plating
Nickel
Gender
Female
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
Housing Material
Polyethylene (PE)
Actual Diameter
0.053" (1.35mm ID), 0.138" (3.50mm OD)