ADC-037-4-T/R
ADC-037-4-T/R
ADC-037-4-T/R
DigiKey Part Number
2057-ADC-037-4-T/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
2057-ADC-037-4-T/RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADC-037-4-T/R
Description
DC POWER JACK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 1.30mm ID (0.051"), 3.50mm OD (0.138") Surface Mount, Right Angle
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Adam Tech
Features
Board Guide, Solder Retention
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated
12VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1 A
Connector Type
Jack
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Gender
Male
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Industry Recognized Mating Diameter
1.30mm ID (0.051"), 3.50mm OD (0.138")
Contact Material - Plating
Silver
Actual Diameter
0.051" (1.30mm ID), 0.146" (3.70mm OD)