AHA50AJB-1R6
DigiKey Part Number
13-AHA50AJB-1R6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AJB-1R6
Description
RESISTOR CHASSIS MOUNT 1.6 OHM 1
Detailed Description
1.6 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
1.6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W