AHA50AFB-6R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 648
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Riedon products by Bourns
6 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA50AFB-6R
AHA50AFB-6R
AHA50AFB-6R
DigiKey Part Number
YAG1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AFB-6R
Description
RES CHAS MNT 6 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA50AFB-6R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W