AHA50AFB-1R5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 1
Vishay Dale
In Stock: 22
Riedon products by Bourns
In Stock: 816
1.5 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA50AFB-1R5
AHA50AFB-1R5
AHA50AFB-1R5
DigiKey Part Number
YAG1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AFB-1R5
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA50AFB-1R5 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
1.5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W