AHA25AFB-5R
DigiKey Part Number
YAG1014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-5R
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
AHA25AFB-5R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Part Status
Active
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W