AHA10AJB-5R
DigiKey Part Number
5.00CWBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA10AJB-5R
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
AHA10AJB-5R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Resistance
5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.429" (10.90mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W