VEC40US12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 145
Datasheet
12V 40 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
VEC40US12
DigiKey Part Number
1470-3095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEC40US12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VEC40US12 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 65°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.58" L x 2.06" W x 1.23" H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, GS, LPS, RCM, TUV, UKCA, WEEE
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.33A
Weight
0.52 lb (235.87 g)
Power (Watts)
40 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW