STR05S6V5
DigiKey Part Number
1470-3944-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STR05S6V5
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 6.5V 500mA 8V - 32V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
8V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)
Voltage - Input (Max)
32V
Current - Output (Max)
500mA