STR05S15
DigiKey Part Number
1470-3947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STR05S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 8W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 18V - 32V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
8 W
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
95%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
32V
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.35" H (15.2mm x 9.7mm x 8.8mm)