SDS120PT08B
DigiKey Part Number
SDS120PT08B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS120PT08B
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
800 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3000 V
Part Status
Active
Efficiency
80%
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
cUL
Voltage - Output 2
12V
Standard Number
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
15 A
Base Product Number
Current - Output 2
6 A