QSB7548S24
DigiKey Part Number
1470-4124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB7548S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.12A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB7548S24 Models
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Current - Output (Max)
3.12A