QSB15048WS15
DigiKey Part Number
1470-4091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB15048WS15
Description
DC DC CONVERTER 15V 150W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 10A 9V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSB15048WS15 Models
Category
Power (Watts)
150 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92.5%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A