PLS60010010
DigiKey Part Number
1470-PLS60010010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS60010010
Description
600W PROGRAMMABLE PSU
Customer Reference
Detailed Description
100VDC Output Rack Mount (AC to DC) Power Supply LED 10A Output 600W Features GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Category
Number of Characters
16 (2)
Manufacturer
XP Power
Size / Dimension
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Series
Features
GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Power (Watts)
600W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 50mV; 0.1% + 15mA
Type
Rack Mount (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
50mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
50mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
15mA
Voltage - Output
100VDC
Current Regulation - Load
15mA
Current - Output
10A
Ripple
150mV rms, 100mV p-p