PBL500PS48C
DigiKey Part Number
1470-PBL500PS48C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBL500PS48C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.10" L x 4.00" W x 2.64" H (180.3mm x 101.6mm x 67.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
5.21 A