PBL500PS24B
DigiKey Part Number
1470-PBL500PS24B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBL500PS24B
Description
AC/DC CONVERTER 24V 250W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
7.10" L x 4.00" W x 1.56" H (180.3mm x 101.6mm x 39.6mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
10.42 A