JTM2048S12
DigiKey Part Number
1470-2137-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTM2048S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
JTM2048S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Current - Output (Max)
1.67A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W