JTM2024S3V3
DigiKey Part Number
1470-2135-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTM2024S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 5.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JTM2024S3V3 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
5.5A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W