JTK3024S12
DigiKey Part Number
1470-3526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK3024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
2.5A
Base Product Number
Power (Watts)
30 W