JTK2048D12
DigiKey Part Number
JTK2048D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK2048D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JTK2048D12 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
833mA