JTK2024S15
DigiKey Part Number
JTK2024S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK2024S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
JTK2024S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
1.33A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W