JTK2024D15
DigiKey Part Number
JTK2024D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK2024D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 667mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
JTK2024D15 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
667mA