JTF1224S3V3
DigiKey Part Number
1470-2101-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTF1224S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JTF1224S3V3 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
3.5A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W