JTF1224D12
DigiKey Part Number
1470-2097-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTF1224D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 12W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 500mA, 500mA 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
90%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA